Harry Maguire: Kunnon Englanti-fanit eivät buuaa pelaajille
Manchester Unitedin toppari Harry Maguire sanoo, että kunnon kannattajat eivät buuaa Englannin maajoukkueen pelaajille.
Maguire, 30, on omalta osaltaan ollut kannattajien hampaissa viime vuosina, mutta lokakuun maajoukkuetauon aikana huomio on kohdistunut hänen maajoukkuekaveriinsa Jordan Hendersoniin.
Liverpoolin ex-kapteeni pelasi lokakuun maaotteluissa ensimmäistä kertaa Englannissa sen jälkeen, kun hän siirtyi kesällä Saudi-Arabiaan.
Siirto on herättänyt keskustelua useastakin syystä. Henderson, 33, tunnettiin Liverpoolia edustaessaan seksuaalivähemmistöjen isona tukijana, mutta sitten hän siirtyi maahan, jossa homoseksuaalisuus on lailla kielletty. Käytännössä Hendersonia on syytetty siitä, että hän hylkäsi arvonsa rahakkaan sopimuksen takia.
Osa on myös kyseenalaistanut, riittävätkö Hendersonin näytöt heikkotasoiseksi luonnehditussa Saudi-Arabian liigassa siihen, että hän ansaitsee maajoukkuekutsun.
Viikonloppuna ystävyysottelussa Australiaa vastaan yleisöstä kuului selkeästi buuauksia, kun Henderson otettiin vaihtoon.
Englannin päävalmentaja Gareth Southgate tuomitsi yleisön käytöksen. Hän sanoi tietävänsä, mistä buuaukset johtuivat, muttei halunnut tarkentaa syitä.
Tiistain EM-karsintaottelussa Italiaa vastaan Henderson sai jälleen osakseen buuauksia, mutta ne jäivät valtaosin hurrausten ja aplodien alle.
– Älkää buuatko pelaajille, jotka pelaavat maanne puolesta ja omistavat elämänsä pelaamiselle ja tekevät kaikkensa, jotta tämä maa saisi hyviä muistoja ja erityisiä hetkiä heille, kannattajille ja heidän perheilleen, kommentoi Maguire Sky Sportsin mukaan.
– Tunnen paljon hienoja, hienoja Englannin kannattajia, ja tiedän ne englantilaiset kannattajat, jotka ovat tukeneet minua debyytistäni lähtien. He ovat takanani, ja he ovat myös Jordanin takana.
– Muutamia ilkkumisia kuului, mutta he eivät ole Englannin kannattajia.
Englanti voitti Italian tiistaina 3-1 ja varmisti samalla paikkansa ensi kesän EM-kisoissa.
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Fantasy Premier League: GW 18 – investoi tähän Liverpoolin hyökkäyspään pelaajaan
- Nottingham Forestin euromenestykseen johdattanut seuralegenda John Robertson on kuollut
- Miksi Valioliigassa pelataan vain yksi ottelu tapaninpäivänä? Tässä syy poikkeukselliseen ratkaisuun
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä Tottenham-kapteenin ylilyönnistä
- Miksi Valioliigassa pelataan vain yksi ottelu tapaninpäivänä? Tässä syy poikkeukselliseen ratkaisuun
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä Tottenham-kapteenin ylilyönnistä
- MD: Barcelonan ja Englannin maajoukkuetopparin sopimusneuvottelut loppuivat lyhyeen
- Bruno Fernandes loukkaantui – Rúben Amorim vaatii muilta pelaajilta tasonnostoa
- Fantasy Premier League: GW 18 – investoi tähän Liverpoolin hyökkäyspään pelaajaan
- Andoni Iraola kertoi mielipiteensä Antoine Semenyon tulevaisuudesta
- John Terry: Chelsean hankittava kokemusta joukkueeseensa
- Nottingham Forestin euromenestykseen johdattanut seuralegenda John Robertson on kuollut
- Enzo Maresca vahvisti: Chelsea-hyökkääjät palaavat kokoonpanoon viikonlopun huippuottelussa
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”