Manchester Unitedia ei ainakaan liiemmin silotella myyntikuntoon, sen verran tuhdisti seuran velkavuori kasvoi viime tilikaudella.

Unitedin velan määrä kasvoi 58,6 miljoonalla punnalla eli noin 67 miljoonalla eurolla. Velan kokonaismäärä on nyt 535,7 miljoonaa puntaa.

Seuran liikevaihto laski vuodentakaisesta kymmenen prosenttia, vaikka kaupallisen puolen liikevaihto kasvoi 22,2 prosenttia. Syy oli paljolti siinä, ettei United yltänyt Mestarien liigaan ja että loppuvuodesta pelattiin MM-kisat.

Vuoden viimeisellä neljänneksellä United teki kaikesta huolimatta 6,3 miljoonan punnan voiton.

Man United on periaatteessa ollut myynnissä viime marraskuusta lähtien. Ostajaehdokkaita sanotaan olevan yhteensä kahdeksan, joista yksi on suomalaisliikemies Thomas Zilliacus. Vakavimmin otettavat ehdokkaat ovat Qatarin sheikki Jassim ja brittimiljadööri Jim Ratcliffe. Mikäli Glazerit päätyvät myymään, kauppasumman odotetaan olevan yli kuusi miljardia puntaa.

Lue myös